SPORTS ACHIEVEMENTS


2018-19

MAY

S.NO

 

Name of the student

Class

Game

Event

Date

Venue

Position

1.

 

Harsh panwar

Sehajpreet singh

Ayaan Khan

Afham

XII-A

XII-B

XII-B

XII-B

 

Cricket

Super Seven sided cricket tournament

28/5/18-3/6/18

Jagan Nath Puri,Orissa

Participation

2.

 

Yashika Sardana

IX-A

Marshal tang soo

TSFI Tang soo do State Championship

20/5/18

Thitiksha public school,Rohini

Silver Medal

3.

 

Daksh

Madhav

Aryan Dimri

Dhruv

Sidh Gogia

Deep Naryan

VII-B

V-B

VII-A

VIII-B

VII-B

VIII-B

Cricket

Under -12 Cricket tournament

25/5/18-31/5/18

Ashish Neh Cricket Academy, Indus Valley school sec-62,Noida

Participation

4.

 

Neha Bhargava

XII-B

Cricket

BDM  Sponsored match(u-19 ) under FORMER INDIAN CRICKET COACH GARY KIRSTEN

23/5/18-27/5/18

Dehradun

Participation

 

 

2017-18

 

 JANUARY

S.NO

NAME OF THE STUDENT

CLASS

EVENT

POSITION

Venue

Date

1.

Yashika Sardana

VIII

63th school national game(Marshal Art)

Gold medal

Chhatarlal stadium

2-9 Jan.

 

 

 

DECEMBER

S.NO

NAME OF THE STUDENT

CLASS

EVENT

POSITION

Venue

Date

1.

Harsh Panwar

VIII

Cricket 28 zonal(u-17)

Participation

Bharat nagar sports complex

2-5 Dec.

 

 

 

NOVEMBER

S.NO

NAME OF THE STUDENT

CLASS

EVENT

POSITION

Venue

Date

1.

Yashika sardana

VIII-A

National school championship(taekwondo)

Participation

M.P. Bhopal

07-12 Nov

2.

Yashika sardana

VIII-A

TSFI5th national tang soo doo championship

3 gold

2 bronze

La blossom school, Jalandhar

17-19 Nov

3.

Verithee

Anuj

Aarna

Nur-B

K.G.-B

K.G.-B

26th Summer fields school skating tournament

2 silver

1 bronze(In adjustable and quads categories)

Summer field school, Kailash colony

23 Nov

4.

Verithee

Saiffudin

Nur-B

VI

 

26th Summer fields school skating tournament

1 Gold

1 silver(In Quads400mts, and Quads600mts)

Summer field school, Kailash colony

 

24 Nov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OCTOBER

S.NO

NAME OF THE STUDENT

GAME

DATE

POSITION

CLASS

1.

Dilpreet singh

Golf (NCR QUALIFIER ROUND)

7 october

Participation

XIIB

2.

Muskan Bhardwaj

Golf (NCR QUALIFIER ROUND)

7 october

1ST position

X-B

3.

Divyanshu fialok

Zonals (table tennis)

14-15 october

3rd position

XII-A

4.

Adyani

Tanuj

Aliyan

Swastika

Ananya

Avni

Madhav

Krishna Mishra

Aditya

Kanishk

Yuvraj

Naman

Devesh

Manya

Soumya

Jasmine

Nikhil chaudhary

Akhil chaudhary

Varun tanwar

ZONALS (ATHLETICS COMPETITION)

15 OCTOBER

1ST position

1st position

1st position

2nd position

1st position

3rd position

1st position

2nd position

1st position

2nd position

3rd position

2nd position

2nd position

1st position

2nd position

2nd position

1st position

1st position

1st position

II-A

II-A

II-A

III-A

III-A

III-B

IV-A

IV-B

IV-B

V-B

V-B

V-B

V-B

V-B

V-C

VIIIB

XII-A

X-A

XI-B

5.

 

Kaushik arora

Sahajdeep

Zonals u-19(cricket tournament)

27 october

selected

 

XI-B

XI-B

6.

Neha bhargava

DDCA (CRICKET TOURNAMENT)AS A CAPTAIN

25 OCTOBER

SELECTED

XII-B


 

JULY/AUGUST

Date

Event

Theme

Venue

Achievement

12.7.17 &

13.7.17

Atal Tinkering Lab Thinkers’ Fest

To Make an Annoying Toy

Salwan Girls Senior Secondary School

The team of GDSPS stood second (Vinayak Srivastava, Manav Saini & Priyanshi Sharma)

31.7.17

Dance Competition 

Nature’s Gift

KIIT World School

First

16.8.17

Zonal Inter School Hindi Extempore

On the Spot

GDSPS

Krishan Mittal came second

Category -Junior

16.8.17

Zonal Inter School Hindi Extempore

On the Spot

GDSPS

Utkarsh Sehgal came Third

Category -Sennior

17.8.17

ETHOS Inter School

Competition

Abhivyakti (Dance- Nature Nurtures)

Vivekananda School

Anand Vihar

Prachiv Dixit came First

18.8.17

ETHOS Inter School

Competition

Parivartan- Nukkad Natak on Cleanliness of Rivers

Vivekananda School

Anand Vihar

The team of GDSPS was the second runner up (Manav Malhotra, Neha Bhargava, Yukta Malhotra, Anupam Dhiman, Naman Jaggi, Radhika, Lokesh Bhati,

18.8.17

ETHOS Inter School

Competition

Graffiti- Dream India

Vivekananda School

Anand Vihar

The team of GDSPS was the second runner up (Harshit Aggarwal, Mahasina Sultana, Soumajit Palmal)

18.8.17

ETHOS Inter School

Competition

Literary Treasure Hunt- Healthy Living

Vivekananda School

Anand Vihar

The team of GDSPS was the second runner up (Jiya Jindal, Shivam Sachdeva)

18.8.17

ETHOS Inter School

Competition

Swar Sarita- Shloka Recitation

Vivekananda School

Anand Vihar

Sneha Bhunia was the second runner up

 

S.NO

NAME OF THE STUDENT

GAME

DATE

POSITION

 

CLASS

1.

TUSHAR SHARMA

SUJAL SONI

NAMANDEEP SINGH

HARI CHOPRA

KANISHK CHETWANI

CHESS (Zonal level u-17)

02-08-2017

2nd POSITION

X-A

X-B

X-B

X-A

X-A

2.

Muskan Bhardwaj

Golf Independence day cup)

15-08-2017

1ST POSITION

X-B

3.

Aakriti Chauhan

Taekwondo(1st  Delhi state choi kwang do championship U-14)

12-08-2017

3rd Position

V-B

 

 

 JUNE/JULY 2017


S.NO

NAME OF THE STUDENT

GAME

DATE

POSITION

CLASS

1.

Muskan Bhardwaj

Golf(ITC Classic Resort,manesar)

30 JUNE ,2017

3RD POSITION

X-B

2.

Muskan
Bhardwaj

Bhalaswa golf course, Jahangir puri

2nd July,2017

1ST POSITION

X-B

3.

Dilpreet Singh

Golf(ITC Classic Resort,manesar)

30 June ,2017

PARICIPATION

XII-B

4.

Dilpreet Singh

Delhi golf club(Mamana select sponsored by usha)

23-27 june,2017

PARTICIPATION

XII-B

5.

Dilpreet Singh

Bhalaswa golf course ,Jahangir puri

2ndJuly,2017

1ST POSITION

XII-B

6.

Vedansh

Cricket tournament( TURF MANAGEMENT, ENGLAND)

19-30 JUNE ,2017

PARTICIPATION

VII-B

7.

JUNIOR TEAM
1.Varun Fialok
2.Ketan Chopra
3.Chayan Gandhi
SENIOR TEAM
1.Pranav Baweja
2.Hardik Dudeja
3. Divyanshu Fialok

TABLE TENNIS

19 to 20 July

PARTICIPATION

 

IX-B
IX-A
IX-A
XII-A
XII-B
XII-A

 

 

 APRIL 2017


S.NO

NAME OF THE STUDENTS

CLASS

VENUE

POSITION

DATE

EVENT

1.

Muskan Bhardwaj

X-B

Champion Punjab junior golf challenge

III POSITION

14-16 April

GOLF

2.

Dilpreet Singh

XII-B

Champion Punjab     junior      golf challenge

Participation

14-16April

GOLF

3.

Madhav sabarawal

IV-A

Salwan school mayur vihar

III Position

27-28 April

ATHLETICS
(80 MTR RACE)

4.

Ananya sahu
Avni gupta
Swastik manna
Manya reedlan

III-A
III-B
III-A
V-B

Salwan school mayur vihar

III Position

27-28 April

 

ATHLETICS
(RELAY RACE 4x50mtr)

5.

Mohd. Hamza
Himank Mittal
Aman chaursia
Devesh virmani
Yuvraj bahot

V-B
V-B
V-B
V-B
V-B

Salwan school mayur vihar

II POSITION

27-28 April

ATHLETICS
(RELAY RACE 4x50mtr)

6.

Cricket team
(ayan taj)

VI-XI

Chilla sports complex

participation

26-28 April

CRICKET TOURNAMENT

7.

Volleyball team
(Nikhil Chaudhary)

XI-XII

Chilla sports complex

participation

27-28 April

VOLLEY BALL TOURNAMENT

8.

Volleyball team
(sub junior/junior)

V-VI
VIII-IX

Adharshilla school

Participation

28-29 April

VOLLEY BALL TOURNAMENT

 

 

s. no.

DAY

DATE

EVENT

VENUE

ACHIEVEMENT

1.

Sunday

15.1.17

Bhalswa Golf Course Tournament (Open)

Jahangirpuri

Dilpreet Singh, one of the 20 participants not just played valiantly but with his diligence and exemplary skill, romped to victory and created a benchmark in the history of Salwan. He has not just won a medal but clustered the felicitations of all the teachers and students.

2.

Wed-Tue

18-24.1.17

Maharaja Krishnan Open National Level Golf Championship

Chandigarh

Dilpreet Singh gets another lifetime chance to exhibit his innate potential

3

 

January

under-14 Zonal Cricket Tournament

 

Abhay Mishra of class VIII-B made a remarkable achievement. He and his team made a roaring success by snatching victory from Zone 19 and Zone 23. His downright approach and dedicated facet qualifies him for the Quarter Finals.

4

Saturday

11.1.17

Under -14 Finals of Cricket Tournament

Gehvra Cricket Ground,

Mundka, New Delhi

Sahejdeep Singh of class X-A has won under -14 Finals .The prestigious tournament witnessed the fierce match between the teams namely, Cricket Academy versus Inbarn Cricket Academy. Sahejdeep Singh along with other players from Patel Nagar and Ramjas Complex represented the latter

5

Saturday

4.2.17

Brainfeed Award

Meridian Hotel

Gyan Devi Salwan Public School got the award for Best Infrastructure.

6.

Saturday

4.3.17

Bhalswa Golf Course BGC  Cup

Jahangirpuri

 Dilpreet Secured the First Position. Muskan Bhardwaj secured second Position

 
SPORTS ACHIEVEMENTS

S.NO

NAME OF THE STUDENTS

CLASS

EVENTS

POSITION

DATE

1.

Muskan Bhardwaj

X-B

Champion Punjab junior golf challenge

III POSITION

14-16 April

2.

Dilpreet Singh

XII-B

Champion Punjab     junior      golf challenge

Participation

14-16April

3.

Madhav sabarawal

IV-A

Salwan school mayur vihar

III Position

27-28 April

4.

Ananya sahu

Avni gupta

Swastik manna

Manya reedlan

III-A

III-B

III-A

V-B

Salwan school mayur vihar

III Position

27-28 April

5.

Mohd. Hamza

Himank Mittal

Aman chaursia

Devesh virmani

Yuvraj bahot

V-B

V-B

V-B

V-B

V-B

Salwan school mayur vihar

II POSITION

27-28 April

6.

Cricket team

(ayan taj)

VI-XI

Chilla sports complex

participation

26-28 April

7.

Volleyball team

(Nikhil Chaudhary)

XI-XII

Chilla sports complex

participation

27-28 April

8.

Volleyball team

(sub junior/junior)

V-VI

VIII-IX

Adharshilla school

Participation

28-29 April

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Name:                      SHIVAM SHUKLA
Date of Birth:           3rd March 1997
Sex:                           Male
Nationality:              Indian
Marital Status:         Unmarried (Student)
Resident Address:    3029A, Lane No 12A, Ranjit Nagar, New Delhi-110008
Phone:                      +919871412902(New Delhi – Cell); 011 - 25843810
E-mail:                      shivamshukla.in@gmail.com


Objective:
In a short period on only 2 years, since taking up the sports, i have been able to prove myself with very
encouraging results in the International Shooting Championship in Shul and Pilzen and National Championship Competitions where I also created a  NEW NATIONAL RECORD and impressive tally of medals. I am the HIGHEST SCORER IN ENTIRE INDIA in the event of Sports Pistol and second in Center Fire Pistol and Standard Pistol, in the last concluded National Shooting Championship.  This performance is despite the fact that i do not get to practice by firing live rounds.The only practice i gets with live rounds is at the coaching camps and trails organized by NRAI. I have been fortunate enough to be personally coached by Shri D.K.Shukla, who is a former coach for Indian shooting team with 20 years of experience. If i can do this in 2 years of taking up this sport, i am sure, In the time to come, with my skill, dedication, discipline and zeal i will bring pride to my country and my discipline of Shooting and make it an extremely popular sports in India.


Education:
2013                   High School (Class X)                                 G.D. Salwan Public School, New Delhi
Present              Class XII (Studying)                                     G.D. Salwan Public School, New Delhi


Awards and Achievements in Shooting: (Since I first started shooting in June 2012 ):


EVENT

POSITION

SCORE

DATE

2ND ISSF JUNIOR CUP, SUHL, GERMANY

 

 

25 - 02 Jul 2015

  • 25 M STANDARD PISTOL JUNIOR MEN INDIVIDUAL

1st  (GOLD)

560

 

  • 25 M SPORTS PISTOL JUNIOR MEN INDIVIDUAL

1ST (GOLD)

579

 

  • 25 M STANDARD PISTOL JUNIOR MEN TEAM

1ST (GOLD)

1671

 

  • 25 M SPORTS PISTOL JUNIOR MEN TEAM

2nd(SILVER)

1676

 

  • 25 M RAPID FIRE PISTOL JUNIOR MEN TEAM

2nd(SILVER)

1669

 

 

 

 

 

25TH MEETING OF SHOOTING HOPES, PLZEN, CZECH REP

 

 

10th-14th Jun 2015

  • 25 M SPORTS PISTOL JUNIOR MEN TEAM

1ST (GOLD)

1709

 

 

 

 

 

58TH NATIONAL SHOOTING CHAMPIONSHIP COMP (2014)

 

 

12th-24th Dec 2014

  • CENTRE FIRE PISTOL JUNIOR MEN (CIVILIAN)

1ST (GOLD)

  568

NEW NATIONAL RECORD

  • CENTRE FIRE PISTOL JUNIOR MEN (OPEN)

1ST (GOLD)

568

 

  • RAPID FIRE PISTOL JUNIOR MEN (CIVILIAN)

1ST (GOLD)

543

 

  • RAPID FIRE PISTOL JUNIOR MEN (OPEN)

3RD(BRONZE)

543

 

  • SPORTS PISTOL JUNIOR MEN (CIVILIAN)

3RD(BRONZE)

563

 

  • STANDARD PISTOL JUNIOR MEN (OPEN)

4TH

552

 

  • STANDARD PISTOL JUNIOR MEN (CIVILIAN)

4TH

552

 

 

 

 

 

34TH NORTH ZONE SHOOTING COMPETITION (2014)

 

 

26thOct-2nd Nov 14

  • SPORTS PISTOL JUNIOR MEN

1ST (GOLD)

567

 

  • STANDARD PISTOL JUNIOR MEN

3RD(BRONZE)

 

 

  • RAPID FIRE PISTOL JUNIOR MEN

3RD(BRONZE)

 

 

 

 

 

 

57TH NATIONAL SHOOTING CHAMPIONSHIP (2013)

 

 

11th-  24th Dec 13

  • SPORTS PISTOL JUNIOR MEN (CIVILIAN)

4TH

556/600

 

  • CENTRE FIRE PISTOL JUNIOR MEN (OPEN)

12TH

523/600

 

  • CENTRE FIRE PISTOL JUNIOR MEN (CIVILIAN)

10TH

523/600

 

  • SPORTS PISTOL JUNIOR MEN (OPEN)

7TH

556/600

 

 

 

 

 

33rd NORTH ZONE SHOOTING CHAMPIONSHIP (2013)

 

 

23rd - 30th Nov 13

  • SPORTS PISTOL

1st(GOLD)

536/600

 

 

 

 

 

XXII ALL INDIA G.V.M SHOOTING CHAMPIONSHIP  (2012)

 

 

3rd-11th Nov 12

  • SPORTS PISTOL (NR) JUNIOR MEN (INDIVIDUAL)

2nd(SILVER)

269/300

 

 

 

 

 

XXVIII DELHI STATE SHOOTING CHAMPIONSHIP  (2012)

 

 

7th – 30th Sep 12

  • 10 M PISTOL (ISSF) JUNIOR MEN(CIVIL)  

3rd(BRONZE)

544/600

 

  • 10 M PISTOL (ISSF) JUNIOR MEN(OPEN)

4th

544/600

 

 

 

 

 

XVI DELHI STATE INTER SCHOOL SHOOTING CHMPSHP

 

 

3rd  - 5th Aug 12

  • 10 Meter pistol (ISSF) Junior Men (Individual)

2nd (SILVER)

552/600

My First
Competition

 

Inter School Sports Day for staff
Date : 26th March 2015
Venue: Salwan Public School, Mayur Vihar
Organized by: Salwan Public School, Mayur Vihar

Gyan Devi Salwan Public School has participated in the first Inter School Sports Day for staff. The certificates and medals have been achieved by the following Staff Member

 

Event

Participant

Position

100 mt Race (Male)

Radhey Shyam 

Second Position

400 mt Relay (Male)

Radhey Shyam

Second Position (II)

200mt Race (Male)

Radhey Shyam

Second Position(II)

100mt Helper Race(Male)

Sunil

Second Position(II)

400mt Race (Male)

Radhey Shyam

Second Position (II)

Shot Put (Male)

Sunil

First Position(I)

Shot Put (Male)

Ganesh Chandra

Third Position (III)

Tug of War (Male)

Sunil

Second Position (II)

Volley Ball(MaleTeam) 

 

First Position(I)

Table Tennis(Female)

Tripti Bhagat

First Position(I)

Table Tennis (Male)

Ganesh Chandra

Second Position (II)